Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Gün içerisinde yaşadığınız birçok durum, mutsuzluk, halsizlik gibi duygu durumları sizleri depresyona sürükler. Bu nedenle kendinizi daha dinamik hissedeceğiniz besin önerileri ve depresyona iyi gelen yiyecekler bu yazıda…

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler

Depresyona iyi gelen yiyecekler ve diğer besinler gün içerisinde sizlere çok iyi gelecek. Tam olarak rahatlatmasa da ve sizleri depresyonun kucağından çekip almasa da vücudunuza iyi geleceğinden eminiz. Son zamanlarda yediğiniz yemeklerden ve yaptığınız aktivitelerden eskisi gibi tat alamıyorsanız, kırmızı alarm vermeniz gerek diyebiliriz.

Çağın rahatsızlığı olarak anılan depresyon, her yaş grubundaki kişilerde görülebiliyor. Aynı zamanda düşük enerji ve kaygı bozukluğu da depresyon işaretidir. Depresyonun belirtileri arasında, nedensiz beden ağrıları, iştahsızlık, kilo kaybı, dikkat dağınıklığı ve gözle görülür bir enerji kaybı meydana gelebilir. Bu nedenle içinde olduğunuz durumdan hızlı bir şekilde çıkmanız ve en azından bedensel olarak kendinizi dinç tutmanız gerekir. Depresyona iyi gelen yiyecekler ve daha fazlasını bu yazıda sizlere sunuyoruz…

Depresyona iyi gelen yiyecekler

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler İşe Yarıyor mu?

Depresyon, zihinsel bir hastalık olarak tanımlanıyor ve bireylerde, keyif alamama, tatmin olamama gibi bir durumun karşılığı olabilmektedir. Depresyonu yaşayan bireyler, hayatlarının bir döneminde keyifsiz ve karamsar olurlar. Bu durum da depresyonda olan kişilerin iştahını açan besinleri tüketmesi hem ruh sağlığına hem de bedensel sağlığına iyi gelir. Depresyona iyi gelen yiyecekler ile beraber olumsuz ruh halinden uzaklaşacak, hayatın verdiği güzellikleri de görmeye başlayacaksınız. Kısaca depresyona iyi gelen yiyecekler işe yarıyor mu baktığımızda. Her bünye için farklı bir etkisi olsa da işe yarıyor diyebiliriz.

Depresyona iyi gelen yiyecekler

Depresyona İyi Gelen ve Enerji Yükselten Yiyecekler

Depresyon durumu ile karşı karşıya kalındığı zaman, ilaca sarılmadan önce gündelik yaşantılar değiştirilmelidir. Depresyona en iyi gelen şey olarak araştırdığımızda, sizlere mutluluk hormonu sağlayacak faydalı yiyecekler öne çıkıyor. Basit olarak kızarmış yiyecek, şeker veya yağlı, tuzlu gıdalardan ziyade daha mutlu ve daha sade kaynaklara yönelebilirsiniz. Depresyona iyi gelen yiyecekler ve diğer besinler şu şekildedir,

 • Depresyon tedavisinde önemli bir noktada olan inositol, besinlerde bulunabilir. Bu besinlerden biri de muzdur. Bu nedenle birçok uzman depresyon döneminde muz tüketimini öneriyor.
 • Muz, kişilere enerji veren, serotonin hormonunu destekliyor. Aynı zamanda yoğurt ve sütle tüketebilirsiniz.
 • Kırmızı et, kişilerde görülen B12 vitamin eksikliğine iyi gelerek depresyonu yenmede etkilidir. Bu nedenle öğünlere kırmızı etin eklenmesi, depresyonun tedavisi adına önemli bir adımdır.
 • Pirinç ve buğdayda bulunan B6 vitamini, hastalığı iyileştirme konusunda oldukça etkili.
 • Mantarda depresyona iyi gelen yiyecekler arasında bulunuyor. Mantarın içinde bulunan selenyum minerali, vücudunuzu dinç tutar ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Depresyona iyi gelen yiyecekler

Depresyona İyi Gelen Sebzeler

Ağır depresyona iyi gelen bitkiler ve sebzeler hem sağlıklı bir tüketim sunuyor hem de depresyon sorununuzu en aza indiriyor. Bunlardan biri de ıspanaktır. Ispanak, genel olarak çinko kaynağıdır ve depresyon halinden sizleri uzak tutabilir. Depresyona iyi gelen yiyecekler arasında bir diğeri de domatestir. Çünkü depresyona neden olan demir eksikliğini en aza indirir. Demir eksikliğinizi ortadan kaldırmak için bolca domates tüketmeniz önerilmektedir. Bunun dışında tuzlu salata, haşlanmış sebze yemekleri de genel olarak modunuzu yükseltebilecek yiyeceklerden biri.

Depresyona iyi gelen yiyecekler

Çikolata Depresyona İyi Gelir mi?

Birçok kişi için depresyona kesin çözüm olarak bilinen çikolata, duygusal çöküşlerde en etkili olan şeylerden biri. Bu süreçte buzdolabında aramış olduğunuz çikolata, sizleri bu ruh halinden uzak tutar. Çünkü çikolata içerisinde yer alan maddeler, serotonin hormonunun çalışmasını sağlar. Bu süreçte neşe ve enerjinizi yükseltir. Yaş pastaları, çikolatalı tatlılarla dondurma gibi besinleri abartmadan tüketmeye başlayabilirsiniz. Çikolata, her türlü olumsuz duygu durumuna uygun ve dünyanın en leziz tatları arasında bulunduğundan dolayı, depresyona kesin çözüm diyebiliriz.

Depresyona iyi gelen yiyecekler

Depresyona İyi Gelen Bitkiler

Depresyona iyi gelen bitkiler ile son dönemde depresyon belirtileri yaşadığınızı düşünüyorsanız bazı bitki çayları çok işinize yarar. Gün içerisinde veya gün sonu yatmadan önce depresyona iyi gelen bitki çaylarından size uygun olanını deneyebilirsiniz. Eğer herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa, kullanmış olduğunuz diğer ilaçlarla bir yan etkisi yoksa mutlaka öneriyoruz. Günde 2-3 fincanı geçmeyecek şekilde, doktor onayıyla bitki çayı hazırlayabilirsiniz. Depresyona iyi gelen bitkiler arasında,

 • Papatya çayının ferahlatan kokusu ile beraber tüm stresinizi atabileceksiniz. Aynı zamanda kendinizi daha rahat bir uykuya bırakabilirsiniz.
 • Uyandığınız zaman kötü enerjileri bedeninizden atabilmeniz için her gün 1 bardak papatya çayı öneriyoruz.
 • Rezene çayı, vücudu güçlendiren çaylardan biri, aynı zamanda zararlı maddelerin atılımını da kolaylaştırıyor. En kötü gününüzde bile içeceğiniz rezene çayı, bedeninizi rahatlatacaktır.
 • Sinir sisteminizi güçlendiren anason çayı, baş ağrısını gideren çaylardan biridir. Depresyon döneminizde bireylerin sıklıkla yaşadığı baş ağrısı da bu çayla giderilebilir.
 • Vişne çayı, antioksidan kaynağı bir çaydır. Vişneleri kaynatarak tüketebilir ve vücudunuzda çok yönlü koruma sağlayan bir çay olarak içinizi ferahlatabilirsiniz.
 • Yeşil çay, yavaşlayan metabolizmanıza iyi gelecek içeriklerden biridir. Bu nedenle rahatlıkla yeşil çay tüketebilirsiniz.

Genel olarak depresyona ne iyi gelir baktığımızda son günlerde üzerinizde oluşan keyifsizlik ve yorgunluğu atmanızı sağlayacak önerileri dikkate alabilirsiniz. Olumsuz ruh halinizden uzaklaşmak ve daha mutlu olabilmeniz için listedeki önerilere muhakkak kulak vermeniz gerekir. Böylece en azından fiziksel olarak kendinizi daha rahat hissetmeye başlayabilir ve depresyonu atlatmak için bir adım atabilirsiniz.

Eğer Depresyona İyi Gelen Yiyecekler yazısı hoşunuza gittiyse, Vücudu Temizleyen Detoks Tarifleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap