Demet Akalın Elon Musk’ın Twitter Kararına Tepki Gösterdi

Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan Elon Musk'un mavi tikli hesaplardan ücret alacağı haberi tepki çekti. İşte ünlü şarkıcı Demet Akalın'ın yorumu...

Demet Akalın Elon Musk’ın Twitter Kararına Tepki Gösterdi

Elon Musk geçtiğimiz günlerde 44 milyar dolara Twitter’ı satın almıştı. Bunun yanı sıra birçok söylenti de meydana geldi. Elon Musk’ın mavi tikli hesaplardan da ücret alacağı yönündeki söylentilere bir cevap da Demet Akalın’dan geldi. Yine Twitter hesabından tepki gösteren şarkıcı Demet Akalın, paylaşımında, ‘’Yok anasının nikahı’’ paylaşımında bulundu. Dünyanın en ünlü milyarderi haline gelen Elon Musk, Twitter’ı almak için büyük bir çaba sarf etmişti. 

Sosyal medya platformu olan Twitter’ı alarak yönetime geçen Elon Musk, 44 milyar dolara satın almıştı. Mavi tikli hesaplardan da aylık 20 dolar ücret alacağı ileri sürülmüştür. Tüm bu iddialara birçok kişi tepki verdi. Bu iddialara ilk tepki verenlerden biri de Demet Akalın oldu. Demet Akalın ise Twitter ve diğer sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarla sürekli olarak dikkat çekiyor.

Twitter’da Abonelik Dönemi Nedir?

Yapılan söylentilere göre Twitter üzerinden abonelik ücreti alınacaktır. Mavi tik edinmek adına abone olmak şart koşuluyor. Şu anda mavi tiki olan kullanıcılar ise mavi tikini kayıp etmemek için 90 gün sürecinde abonelik sistemini satın almaları gerekiyor. Gündemle alakalı olarak yapılan paylaşımlarda da sıklıkla adından söz ettiren Demet Akalın ise mavi tikli hesaplardan para alınacağına dair olarak hesaplardan para alınacağı iddialarına tepki göstermişti. 

Yaklaşık olarak 6,7 milyon takipçisi olan ve yine mavi tikli Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan şarkıcı, ‘’Yok anasının nikahı’’ diyerek tepkisini gösterdi. Twitter’ın abone ücretinin olması mavi tiki olan kişileri şimdiden endişelendirmeye başladı. Şu an mavi tiki olan kullanıcılar, mavi tikini kaybetmemek adına 90 gün içerisinde abonelik sistemini satın almaları gerekecek. 

Elon Musk, ilk olarak Nisan ayında sağladığı teklifin ardından çeşitli anlaşmazlıklar yüzünden aylardır süren satın almayı tamamlamıştı. Elon Musk, bir lavabo ile şirkete geldi ve ardından birçok kişiyi kovdu. bunun ardından yeni planları da belli olmaya başlamıştı. 

Mavi Tik Ücretli Olacak İddiası

Teknoloji sitesi olan The Verge haberine göre, Elon Musk’ın yönetimi altına giren Twitter’de Blue abonelik planının fiyatını aylık 5 dolardan 20 dolara yükseltmeyi planlamaktadır. Twitter’ın doğrulanmış hesabı yani mavi tiki için Blue aboneliği zorunlu hale getirmeyi planladığını iddia etmişti. Twitter’ın mavi tiki için Blue abonelik planını başlatması durumunda mevcut olan onaylanmış hesap kullanıcılarına yani gazeteciler, politikacılar, ünlüler ve benzeri hesaplara 90 gün verilecek. 

Eğer 90 günlük sürede abonelik planına geçilmezse mavi tik hesapları üzerinden kaldırılacak. Proje içerisinde çalışan mühendis değişiklikleri de 7 Kasım tarihine kadar uygulamadığı takdirde işten çıkarılacakları da ileri sürülmüştü.

Elon Musk’tan Twitter İçin Yeni Kararlar: Kalıcı Olarak Askıya Alınıyor

Twitter’ın yeni CEO’su olan Elon Musk, platformunda en doğru bilgi kaynağı haline gelmesi gerektiğini söylemişti. Hatta parodi olduğunu da açıkça belirtmeyen taklitçi hesaplarında kalıcı şekilde askıya alınacağı duyuruldu. Elon Musk, ilk olarak 44 milyar dolarlık bir anlaşma ile Twitter’ı devralmıştı ardından personellerin yarısı işten çıkarıldı ve kullanıcılardan da onaylı hesaplar için ücret talep edildi. Bu alınan sert önlemler sonucunda platformun dünyanın en zengin birey tarafından yeniden nasıl şekillendirileceğine dair erken ipuçları da sağladılar.

Elon Musk’un Pazar günü itibari ile yapacağı açıklamalarda, ‘’Twitter’ın dünyanın açık ara en doğru bilgi kaynağı haline gelmesi gerekmektedir. Bizim görevimiz bu’’ demişti. Tweet’i ise anında binlerce kez yorum almıştı ve bu görevinde nasıl gerçekleştireceği konusunda hararetli tartışmalara da yol açmıştı. Twitter’ın kurucusu ve eski CEO’su olan Jack Dorsey’de ‘’Kime göre doğru?’’ bir soru yöneltti. 

Twitter’da Denetleme Konseyi Oluşturulacak

Roket firması SpaceX’i yöneten ve elektrikli araç şirketi Tesla’yı yani TSLA.O yöneten Musk, geçen ay ile Twitter’ın da ‘’Çok çeşitli bakış açılarına’’ sahip olan içerik denetleme konseyini oluşturacağını belirtti. Elon Musk aynı zamanda Pazar günü ile Twitter kullanıcılarının uyarı yapılmaksızın kalıcı olarak askıya alınacağını söyledi. Fakat bu uyarı, parodi hesabı olduğunu açık şekilde belli etmeyen kullanıcılar için geçerlidir. Yani böylece mavi tik alan hesapların güvenliği daha iyi sağlanacak.

Twitter’ın daha önce başlatmış olduğu bu uygulamada daha önce askıya alınmadan öncesinde bir uyarı yayınlandığı fakat yaygın doğrulamayı da başlattığı için istisnalar dışında herhangi bir uyarı olmayacağını da belirtti.  Elon Musk, bu Twitter Blue’ya kayıt olmak için bir koşul olarak açıkça tanımlanacağını belirtti. Aynı zamanda herhangi bir isim değişikliği de yapmanın, doğrulanmış onay işaretinin de geçici olarak kayıp olmasına sebep olacağını söyledi. 

Elon Musk Twitter’dan Kimleri Kovdu?

Elon Musk, Twitter hesabını resmen satın aldığını açıkladıktan sonra bazı isimler ile yollarını ayırdı. ABD basınına göre Elon Musk, Twitter’ın üst düzey isimlerini kovdu. Twitter üzerinde çalışan ismi de açıklanmayan kaynaklara dayandırılan bu habere göre Twitter üst yöneticisi olan Parag Agrawal, üst düzey hukuk ve politika yöneticisi Vijaya Gadde, mali işler direktörü olan Ned Segal ile genel danışman Sean Edgett görevden alınmıştı. Musk ise Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlar sonucunda ''Kuş özgür bırakıldı.’’ İfadelerine yer verdi.

Demet Akalın Elon Musk’ın Twitter Kararına Tepki Gösterdi yazımız ilginizi çektiyse Ünlülerin En İlginç 2022 Cadılar Bayramı Kostümleri yazımıza da göz atabilirsiniz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap