Daha İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Akıllı telefonlarınızla mükemmel fotoğraflar çekmek istemez misiniz? Sosyal medyanıza hareketlilik katacak çekim önerileri, poz önerileri, selfie önerileri ve kısaca daha iyi fotoğraf nasıl çekilir konusunda birçok tüyo bu yazıda!

Daha İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir sorusu, bir türlü güzel fotoğraf çekemeyen ve kameralarını etkili kullanamayan kişilerin karşılaştığı durumlardan biridir. Gelişen teknoloji ile beraber güzel fotoğraf çekmek, birçoğunun hobisi haline gelmiştir. Artık akıllı telefonlarımızla harika fotoğraflar çekebiliyor ve bu fotoğrafları da sosyal medyamızda paylaşabiliyoruz. Bu noktada harika fotoğrafları çekmek konusunda sıkıntı yaşayanlar için birçok fotoğraf çekme tekniği ve yöntemlerini aktarıyoruz. Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir diyorsanız içeriğimize göz atmaya başlayın…

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir

1.Işığınızı İyi Ayarlayın

Işık durumu, daha iyi fotoğraflar çekmenin kilit noktasıdır. Eğer taşınabilir bir ışık kaynağınız varsa, çekmek istediğiniz objeyle veya kişiyle uygun açıda yerleştirmelisiniz. Eğer böyle bir kaynağınız yoksa, objenin veya kişinin yerini değiştirin. Cep telefonlarıyla daha profesyonel fotoğraf çekmek isteyenlerin en büyük hatalarından biri de flaşlarını kullanmaktır. Eğer cep telefonlarınızla daha iyi fotoğrafları çekmek istiyorsanız doğal ışıktan da yararlanabilirsiniz.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir baktığımız zaman, dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, akıllı telefonlarda ışık ayarı yapılmadığında nesne veya kişilerin parlamasına neden olabilirsiniz.  Bu sebeple daha profesyonel fotoğraflar için fotoğrafını çekeceğiniz kişi veya objelerin iyi ışık almasını sağlayabilirsiniz. Gün ışığından yararlanma aşamasında, güneşin tepede olduğu saatleri seçebilirsiniz.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir

2.Kompozisyonu Hayalinizde Canlandırın

Kompozisyon, söz konusu fotoğraf olduğunda en fazla karşılaşılan kelimelerden biridir. İster profesyonel bir makine veya cep telefonuyla fotoğraf çekin, fark etmeden ilk dikkat edilmesi gereken husus kompozisyon olmalıdır. Peki nedir bu kompozisyon? Kısaca özetlediğimizde, fotoğraf karesinde neyin nereye geleceğinin belirlenmesi diyebiliriz. Daha kısa bir özetle kurgudur ve daha iyi fotoğraf nasıl çekilir sorusunun da önemli noktalarından biridir. Telefonla fotoğraf çekme teknikleri arasında önemli bir yeri olan kompozisyonu, daha iyi ayarlamak için bazı öneriler,

 • Daha iyi nasıl fotoğraf çekilir için daha iyi bir kompozisyon oluşturmak için ekranınızı, hayalinizde 3 eşit parçaya bölün. Bunun için de hayali 2 çizgi kullanın.
 • Fotoğraflamak istediğiniz kişiye veya obje solda duruyorsa, kişiyi sağ taraftaki çizgiye, sağda duruyorsa soldaki çizgiye doğru hizalayın.
 • Objenin veya kişinin baktığı tarafta daha fazla boşluk bulunmalıdır. İnsanın veya objenin bakmış olduğu taraf ile arka kısmındaki boşluk kıyaslandığı zaman, baktığı kısım daha fazla olmalıdır.
 • Diyelim ki bir insanı çekiyorsunuz, bu noktada dizden itibaren çekmek yerine, ayakta yani tam olarak boydan çekerseniz daha iyi bir kompozisyon yakalarsınız.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir

3.Fotoğrafın Renkleriyle Oynayabilirsiniz

Fotoğraf sanatçıları bile çektiği fotoğrafları her zaman kusursuz çekmez. Dergilerde, sosyal medyada, reklamlarda görülen fotoğrafların tamamı çeşitli işlemlerden geçer. Sizlerde çekmiş odluğunuz fotoğrafların renkleriyle oynayarak şahesere dönüştürebilirsiniz. Fotoğraflara ışık ekleyerek ve kontrastını arttırabilir ve beğenmediğiniz fotoğrafları daha iyi bir şekle sokabilirsiniz. Telefonla güzel fotoğraf çekme teknikleri ile doğal efektler bir arada kullanıldığında mükemmel içerikleri üretebilirsiniz.

Daha iyi nasıl fotoğraf çekilir baktığımızda daha iyi bir fotoğraf için, eğer bilginiz varsa Photoshop uygulamalarını kullanabilirsiniz. Özellikle bazı cep telefonu uygulamaları da bu alanda çok başarılı. Bu uygulamalar arasında VSCO, Snapseed, Picasa, Prisma, Cam, Perfect ve YouCam gibi birçok uygulamayı deneyebilirsiniz.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir

4.Fotojenik Görünmek İçin Gerekenler

Kendi kendine nasıl fotoğraf çekilir? Nasıl daha fotojenik görünürüm? Diyorsanız bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Birçok kişi, fotoğraflarında hangi açıdan güzel çıktığını bilir. Eğer siz bunu bilmiyorsanız ilk aşamada bolca kendi kendinize fotoğraflarınızı çekmeye çalışın. Genellikle yüzün sol kısmı, fotoğraflarda her zaman güzel çıkmanızı sağlayabilir. Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir baktığımızda, harika fotojenik fotoğrafları çekmek için,

 • Fotoğraf makinasına çok yakın durmayın. Bu poz şekli hem kilolu görünmenize neden olur hem de fotojenik çıkmaz.
 • Arkadaşlarınızla selfie çekinirken en önde siz olmayın, eğer olursanız telefonu yukarıdan tutun.
 • Boydan fotoğraf çekinecekseniz, fotoğraf çeken kişilerin sağdan çekmesini isteyin. Çünkü aşağıdan çekilen boydan fotoğraflar, daha uzun gözükmenizi sağlar.
 • Yüzünüzün açısı tamamen karşıdaki kameraya olmasın. Kafanızı çok az sola veya sağa çevirerek açı verebilirsiniz. Böylece yüzünüze derinlik gelir ve elmacık kemikleriniz daha ön plana çıkar.
 • Otururken fotoğraf çekinecekseniz, fotoğrafı çeken kişinin sizi tepeden çekmesini rica edin.
 • Eğer çekildiğiniz fotoğrafı, sosyal medyada paylaşmayı düşünüyorsanız, tüm vücudunuzun gözükecek şekilde kesme işlemini uygulayın. Bu durum, fotoğrafa dikey uzunluk illüzyonu sağlar.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir

5.Fotoğraflarda Zorla Gülümsemeyin

Eğer kamera açısında siz varsanız kesinlikle zorla gülümsemeyin. Derin nefes alın, gözlerinizi kapatın, fotoğraf çekilmeden hemen önce gözlerinizi açın ve gülümseyin. Böylece fotoğraflarda daha içten gülümseyerek çıkarsınız.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir baktığımızda bu işin püf noktası, gülümseme sırasında, dilinizi dişlerinizin arkasına değdirirseniz çok fazla sırıtmanız önlenir. Fakat gülümserken de gözlerinizle güldüğünüzü belli etmelisiniz. Akdi takdirde fotoğraflarda mutsuz gözükürsünüz. Bu süreçte güzel fotoğraf çekme pozları konusunda internetten fikir alabilirsiniz. Özellikle Pinterest gibi platformlarda örnek fotoğraflara bakabilir ve aynılarını deneyebilirsiniz.

Daha iyi fotoğraf nasıl çekilir baktığımızda, ilk başta bolca alıştırma yapmak avantaj sağlar. Nasıl fotoğraf çekilir ve poz verilir? Nasıl daha iyi görünebilirim? Nasıl daha iyi manzara fotoğrafları çekerim diyorsanız internette bulunan kursları da inceleyebilirsiniz. Böylece sosyal medyanızı şekillendirebilir ve daha iyi fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz.

Eğer Daha İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir? Yazımızı beğendiyseniz mutlaka Hayatı Değiştiren Tavsiyeler yazısına göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

  Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap