Çocukluğumuzda Elimizden Düşürmediğimiz Abur Cuburlar

90'lı yıllarından kalma abur cuburlara dair özlem

Çocukluğumuzda Elimizden Düşürmediğimiz Abur Cuburlar

Çocukluğumuzda Elimizden Düşürmediğimiz Abur Cuburlar

Çocukluk yıllarımızda bakkalların önünde uğruna ağladığımız, annemize alması için tatlılıklar yaptığımız o lezzetlerin büyük bir kısmını şuan bulamasak da, birçoğunun tadı hala damağımızda. İpesapa ekibi olarak sizler için o unutulmaz lezzetleri derleyip bir nebzede olsa çocukluğunuza inmek istedik.

1.Cino Çikolata

Abur cubur

Cino çikolata çocukluğumuzun efsaneleri arasında. O ucuz fiyatına rağmen zihnimize kazınan mükemmel lezzetini eminim ki birçoğunuz hatırlıyorsunuzdur. Çocuklumuzda en çok tükettiğimiz abur cubur olan cinonun satışı hala devam etmekte. Sizden benim gibi bu lezzeti özleyenlerdenseniz internette kısa bir araştırma sonucu çok rahat bulabilirsiniz.

2.Mino

Abur Cubur

Hatırladınız değil mi? Hani o bakkaldan aldıktan paketi açtığımızda burnumuza gelen meyveli koku. Tadı hemen geçse bile büyük bir haz alarak çiğnediğimiz o sakız. Bitmesin diye tek tek ağzımıza atmaya başlayıp daha sonra paketi kafamıza diktiğimiz  o harika şey. Mino çiğnemeyip de çocukluk yaşadım diyeni ciddiye almam.  Bu minik sakız tanelerinin ömrümüz boyunca kalbimizde yeri olacak.

3.YumiYum

Abur Cubur

Yumiyum da çocukluğumuzun efsane lezzetleri arasında. Uzun ince meyveli şeker olarak tanımlayabileceğim yumiyum’un bir tanesi bile mutlu olmamız için yeterde artardı. Şimdi dönüp bakınca ne kadar küçük şeylerle mutlu oluyormuşuz. Keşke çocukluğumuza dönüp elimize bir yumiyum alıp top oynadığımız o dar sokaklarımıza geri dönebilsek. Ayrıca tadı Tofita ile aynı diyenleri duyar gibiyim. Yumiyum’un yerini hiçbirşey tutmaz.

4.Meybuz

Abur Cubur

Fotoğrafını görünce bile adeta 25 kuruş 25 kuruş diye haykırasım geliyor. Hatta 250 bin desem daha doğru. Meybuz yaz aylarında 50 kuruş olan Max a inat 25 kuruşa daha büyük zevkler yaşatan meyveli buz. Bir kere samimi bir yiyecek. O zamanlar bilmezdik kornettir magnumdur. Verirdik 25 kuruşumuzu alırdık meybuzumuzu, daha sonra mahallede top koşturmaya devam. Tabi daha sonra hasta olduk diye annemizden yediğimiz azar bir başka.

5.Turbo Sakız

Abur Cubur

Birisi araba yarışımı dedi? Çocukken bildiğimiz en iyi araba yarışı turbo sakızdan çıkan kağıtlardaki yarışlardı. Turbo sakızı sadece içinden çıkan araba resimleri için birçok şeye tercih edebilirdim. Aslı arası kağıt deyip geçmeyin, onun heyecanı bir başkaydı, elinde McLeran varsa mahallenin en havalı çocuğu sendin. Seni kimse yenemezdi. Sense ortalıkta başka kimi ütsem diye gezerdin.

Şuan geriye dönüp bir baktığımızda ne güzel şeyler gelip geçmiş elimizin altından da değerini bilememişiz. Bir şansımız daha olsa eminim ki hepsini bir köşede stoklardık.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap