Cep Telefonu Bağımlılığını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzün çoğunu başında geçirdiğimiz, sosyal hayatımızı öldüren, bizi fark etmeden depresyona sokan cep telefonlarımız. Peki onlardan nasıl uzaklaşırız. Sizlere bu bağımlılıktan kurtulmak için tüyoları veriyoruz.

Cep Telefonu Bağımlılığını Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Günlük yaşantımızda yeri çok büyük olan bir cihaz varsa o da şüphesiz cep telefonlarımızdır. Konuşma dışında internete girmek, hisse senetlerimizi kontrol etmek, banka hesabını kontrol etmek, sosyal medyaya girmek ve fotoğraf çekmek gibi birçok işlemi cep telefonumuz ile artık yapabiliyoruz. İstatistiklere göre ise toplumun en az %65’i 15 dakikada bir cep telefonuna bakmakta. Bu nedenle cep telefonuna bağımlı olma riski de artış göstermektedir. İşte cep telefonu bağımlılığını azaltmanın yolları!

1. Arkadaş Çevrenizi Genişletin

Cep telefonunu sıkça kullanmak gibi bir alışkanlığa sahipseniz davranışlarınızı değiştirmeniz gerekmektedir. Böyle bir durumda arkadaş çevresini genişleterek yeni arkadaşlar edinebilir ve onlarla görüşebilirsin! Yeni arkadaşlarla tanıştığınızda buna daha çok önem verecek ve daha kaliteli vakit geçireceksiniz.

cep telefonu bağımlılığı

2. Telefonunu Uzaklaştırmalısın

Özellikle sabah uyanır uyanmaz gelen mesajları ve e-mailleri kontrol ediyorsanız bu durumdan mustarip olabilirsiniz. Aynı zamanda çocuklar için de oyun oynamak, video izlemek gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Bu da derslerindeki başarıyı etkileyebilmektedir. Bu durumların büyük bir çoğunluğu, telefonun size yakın durmasından kaynaklanmaktadır. Eğer cep telefonunuzu uzaklaştırırsanız ona bakma süreniz yarım saat ya da bir saatte bir sıklığına düşecektir. Yani cep telefonunuzu kullanma olasılığınızın böylelikle düşmesi beklenmektedir. Cep telefonundan ayrı durmak başlarda zor olsa da bunu başarabilirsiniz!

cep telefonu bağımlılığı

3. Kitap Okuyun

Ülkemizde kitap okuma oranı çok düşüktür. Bu üzücü duruma aksi bir şekilde bazı kişiler de kitap okumaya vakit ayırabiliyor. Şayet kitap okumuyorsanız, siz de kitap okumaya vakit ayırarak okumaya başlayabilirsiniz. Günümüzde cep telefonundan ya da akıllı tabletlerden kitap okumak mümkün olsa da biz bunu tavsiye etmiyoruz!

cep telefonu bağımlılığı

4. Cep Telefonsuz Aktiviteler Yapın

Kendinize cep telefonunun dışında bir hayat olduğunu hatırlatın! Bu, bağımlılığı kırmanın en harika yollarından birisidir. Arkadaşlarınızla ya da ailenizle bu tür etkinlikleri düzenleyebilir ve kendinize bunu sağlayabilirsiniz. Bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak bu etkinliklerden bazılarıdır. Bu etkinlikler yardımıyla cep telefonunuzu asla düşünmeyeceksiniz ve onsuz vakit geçirebilmeyi öğrenmiş olacaksınız. Böylelikle cep telefonu bağımlılığının da ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap