Bilgisayar Toplamak İçin Gerekenler

Dolar kurunun artışıyla bilgisayar fiyatları yükseldi. Bu noktada yüksek donanımlı bilgisayar toplamayı daha uygun maliyete getirmek, birçok kişi için pratik bir yol haline geldi. Bizlerde sizler için, bilgisayar toplamak için gerekenler konusunda kapsamlı bir rehber hazırladık.

Bilgisayar Toplamak İçin Gerekenler

Bilgisayar toplamak için gerekenler konusunda hazırladığımız rehber sayesinde, uygun fiyatlı ve olabildiğince yüksek donanımlı bilgisayarlarınızı toplayabileceksiniz. Bilgisayar dünyasını sıfırdan keşfediyorsanız, bilgisayar parçalarını toplamak, sizler için zorlu olabilir. Bu kapsamda sisteminizi bir araya getirmek zor bir deneyim olarak görünse de endişelenmenize gerek yok. Bilgisayar toplamak için gerekenler, bilgisayar toplamanın avantajları ve dezavantajları gibi birçok bilgiyi bu yazıdan öğrenebilirsiniz…

Bilgisayar toplamak için gerekenler

Bilgisayar Toplarken Donanım Nasıl Seçilir?

Bilgisayarınızı toplamaya karar verdiğiniz zaman öncelikle belirli konuları netleştirmelisiniz. Bunlardan biri, nasıl bir bilgisayara ihtiyacınızın olduğudur. Bunun için ilk olarak iş mi, oyun mu yoksa farklı nedenlerden dolayı mı bilgisayar toplamak istediğinize karar vermelisiniz. Bilgisayarınızın kullanılma amacına göre donanım özellikleri çok büyük farklar gösterir. Bu nedenle bilgisayar toplamak için gerekenler rehberimizde mutlaka donanım özelliklerini iyi belirlemelisiniz.

Bilgisayarlarda kapasiteler veya donanım özellikleri artış gösterdikçe maliyetleri de artış gösterir. Maliyetler düşürüldüğünde, ihtiyaçlarınızı karşılamayacak olan parçaları atmanız gerekir. Bu durumda toplamış olduğunuz bilgisayarların işinize yaraması gerekir. Tüm bu durumları göz önünde bulundurmaya başladığınızda, tüm ihtiyaçlarınızı tespit etmeniz gerekir.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

İşlemci Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bilgisayarınızı toplarken öncelikle işlemcinizi belirlemelisiniz. Bunu yapmak için işlemci platformlarına göz atabilirsiniz. Günümüzde en fazla kullanılan AMD veya Intel bulunuyor. İhtiyaç duyduğunuz işlemcinin hangisi olduğunu bularak işe başlayabilirsiniz. Toplama bilgisayar önerileri içinde yer alan işlemcileri seçerken bilgisayarın kullanım amacı dikkate alınmalıdır. Çoklu olan işlemleri beraber yapabilmesi ve hızının kaliteli olmasını istiyorsanız çok çekirdekli olan işlemcileri seçmelisiniz.

Basit amaçlarla bilgisayarınızı kullanacaksanız. Yani video ve grafik tasarım gibi zorlayacak işlemler dışında kullanımınız olacaksa, tek çekirdekli işlemcileri seçebilirsiniz. Toplama bilgisayarlarda çekirdek sayısı, ön bellek kapasiteleri, hızlarını etkileyen önemli etmenler arasındadır.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

Ekran Kartı Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar toplamak için gerekenler arasında en önemli parçalardan biri ekran kartlarıdır. Ekran kartları, işlem hızını etkilemese de görüntü kalitesini doğrudan etkiler. Toplama bilgisayarlarınızı oyun oynama veya çizim yapmak amacıyla oluşturuyorsanız, ekran kartlarında işlemciden sonra yapacağınız en önemli seçimlerdir. Bilgisayar için gerekli parçalar arasında bulunan ekran kartının kaliteli seçilir. Böylece donma, yavaşlık gibi durumlar yaşamazsınız

Ekran kartınızı seçme aşamasında yine bilgisayarı kullanım amacınıza göre, hızına ve bellek kapasitesiyle çekirdek hızına dikkat edilmesi gerekiyor. Bunu da ekran kartındaki GPU verileri içerisinde görebilirsiniz.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

Anakart Seçimi Nasıl Yapılır?

Masaüstü bilgisayar toplarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de anakart seçimidir. Bilgisayarlarınızda çalışmayı sağlayan birçok donanım bulunur. Fakat tam performans çalışabilmek adına hepsinin birbiriyle uyumlu çalışması gerekir. Bu haberleşmeyi ve uyumu da anakart sağlıyor. Tüm bu donanımlar, anakarta bağlanıyor. Böylece hepsinin hangi sırada çalışacağına da bu kısımdan karar verilmektedir. Anakarta göre, işlemciyi seçmediğiniz için toplama bilgisayarlarda öncelikle işlemciye karar vermeniz gerekir.

Anakart seçimlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta, işlemci uyumunun ardından RAM uyumuna bakmalısınız. Anakart üzerinde bazı yonga setleri bulunur ve bu yonga setleri, RAM kapasitesini belirler. Daha sonrasında bilgisayarlarınızın özelliklerini yükseltmek istediğinizde anakart seçiminizin etkisi büyüktür.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

Güç Kaynağı Seçimi Nasıl Yapılır?

Masaüstü bilgisayar toplamak için gerekenler arasında güç kaynakları önemli bir yeri kaplıyor. Çünkü bu kaynaklar, bilgisayarın tüm donanımını çalıştırmak için gerekli gücü sağlamaktadır. Bu bilgisayarları yaparken hangi donanımları kullanacağınıza karar vermeniz gerekir. Ardından en son güç kaynağı seçimine geçmeniz gerekir. Seçilen donanımların ne kadar güç harcayacağını hesapladıktan sonra güç kaynağı seçimini yapabilirsiniz. Sonrasında ise ona uygun şekilde watt değerini sağlayan güç kaynaklarını tercih edin. Böylece toplama bilgisayarlarınız sorunsuz bir şekilde çalışır.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

RAM Nasıl Seçilir?

RAM Seçimi, bilgisayar toplarken oldukça önemli konular arasındadır. Özellikle anakarta uyumlu modeller arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Anakartınızı işlemciniz ile uyumlu modeller arasından seçin, ardından Ram’inizi de ana kartınızla uyumlu olanlar arasından tercih edebilirsiniz. Anakartınızın öncelikle DDR değerinin kaçı desteklediğini öğrenmeniz gerekir. Bunu arama motoruna anakart modelinizi yazarak kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun dışında anakartınızın ne kadar RAM’i desteklediğini bilmelisiniz. Böylece bilgisayar toplamak için gerekenler listesini tamamlayabilirsiniz.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

SSD Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar toplamak için gerekenler arasında çokta gerekli olmayan SSD seçimi, kullanım deneyimi açısından önemlidir. Eski zamanda bu diskler HDD olarak biliniyordu. Genel olarak yapısı hantal olsa da depolama alanı geniş olduğunda işe yarıyordu fakat günümüzün teknolojisinde HDD sabit disklerin yerini SSD veri depolama disklerine bırakmaktadır. SDD modelleri, M2 slot ve SATA SSD olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu nedenle SSD modelinizi, bu seçenekler arasında değerlendirebilirsiniz.

Bilgisayar toplamak için gerekenler

Kasa Seçimi Nasıl Yapılır?

Bilgisayar toplamak istiyorum diyenler için sunduğumuz öneriler sizlere yol gösterecek. Bilgisayar toplamak için gerekenler arasında kasa seçimi bulunuyor. Bilgisayarlarınızı toplarken, seçmiş olduğunuz donanımların uyumlu çalışması ve bir arada tutulması için uygun bir kasa seçimi yapılmalıdır. Bunun için öncelikle anakartın boyutuna uyun mini tower kasaları seçebilirsiniz. Eğer daha büyük olmasını istiyorsanız midi tower kasaları seçebilirsiniz.

Kasa seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, uygun sıcaklıkta çalışan donanımın seçilmesi gerekir. Bunun içinde dışarıdan sağlıklı şekilde hava akımının alınması gerekir. İçinde yer alan fazların soğutması içinde uygun ortamın hazırlanması gerekir.

Eğer Bilgisayar Toplamak İçin Gerekenler yazımızı beğendiyseniz, Tiktokta Takipçi Arttırmanın 5 Yolu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap