Balın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bal ne kadar tatlı olsa da sahteleri sağlıksız olabiliyor. Bu noktada sahte ve doğal balı ayırt edebilmek için bazı taktikler var. İşte gerçek balı anlamak için önerdiğimiz bazı taktikler...

Balın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Balın Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İnsan sağlığı için faydalı olan gerçek bal, tat bakımından farklı özelliklere sahiptir. Aynı zamanda gerçek bal enzim, vitamin, aminoasit, şeker oranı bakımından da çok zengindir. İşçi arılar, çiçeklerden toplamış olduğu nektarı bal üretiminde kullanır ve midesindeki özel bir enzimle karıştırır. Daha sonrasında bu enzimi kovandaki işçi arılarına nakleder. Ortaya gerçek bir bal çıkar ve insan beslenmesinde de önemi oldukça yüksektir. Bu noktada balın gerçek olduğu nasıl anlaşılır aşamasında ise birkaç farklı yöntem vardır.
Satın alınan balın şekerlenmesi, donması veya tadının da keskin olup, renginin açık veya koyu olması balın sahte veya gerçek olduğunu göstermemektedir. Kokusu olan veya olmayan bir balın gerçek olduğunu anlamanın en etkili yolu da analiz işlemidir. Resmi prosedüre uygun şekilde yapılan analiz işlemleri, üretimin öncesinde zorunludur. Yine de günümüzde birçok sahte bal sunulduğu için gerçeğiyle ayırt etmek, büyük bir önem taşır. İşte balın gerçek olduğunu anlamanız açısından sunduğumuz çeşitli yöntemler…

Sahte Bal ile Hakiki Balı Ayırt Etme Yöntemleri

Gıda sektöründe glikoz şurubu, fruktozlu mısır şurubu veya yapay tatlandırıcılar kullanılarak satışa sunulan balların da sayısı oldukça fazla. Gerçek balla sahte ve hileli balın en güvenilir tespiti ise uzmanlarca, laboratuvarda yapılarak ayrıntılı analizlerin sonucunda mümkündür. Fakat evde yapabileceğiniz ufak bir testle bunu anlayabilirsiniz. Bu yöntemlerden bazıları şu şekilde özetlenebilir:
•    Balın gerçek mi yoksa sahte mi olduğunu anlamak için uygulanan ilk adım, ambalaj incelemesi yapmaktır. Bal kavanozun üzerinde ‘bal kodeksine uygundur’ yazısı varsa, balın güvenli olduğu anlaşılabilir. Yine de içindekiler kısmına mutlaka göz atılmalıdır.
•    Teknoloji, hayatın her anlamında destek olmaktadır. Barkod okuyucu programlarla kavanoz üzerinde yer alan kodları okutabilir ve üretim yerini inceleyebilirsiniz.
•    Sahte bal, gerçek bal çeşidine göre daha açık renklidir, bu nedenle rengi açık olan ballardan uzak durulması öneriliyor.
•    Gerçek bal çeşitleri buzdolabında 30 gün bekletildiğinde tereyağı veya şekerlenmeye başlar. Balı beklettikçe tabandan yukarıya doğru şekerlendiği görülür. Sahte olma ihtimali düşüktür ve balık gerçek olup olmadığını görebilmek için o kadar beklemek istemiyorsanız diğer yöntemlere başvuru yapabilirisiniz.
•    Balın gerçek olup olmadığını anlamak adına uygulanan yöntemlerin başında akıtma testi gelebilmektedir. Bir kaşık balı kavanoz içerisine akıtın, eğer bal kesilmeden uzun bir şekilde akıyorsa gerçektir. Eğer kesik kesik akıyorsa sahte olabilmektedir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Balın gerçek olduğu nasıl anlaşılır denildiği zaman birkaç farklı pratik yöntem mevcuttur. Eğer yukarıda belirtilen yöntemler işe yaramıyorsa, ılık su testi yapabilirsiniz. Bir bardak ılık su içinde bir çay kaşığı balı akıtın. Bal su içinde olduğu gibi duruyorsa gerçektir. Fakat çözünüyorsa sahtedir. En pratik yöntemlerden bir diğer ide yakma testidir. Bir kibriti hafifçe balın içerisine bastırın ve ardından kibriti yakın. Eğer bal değdirdiğiniz kibrit yanmaya başlarsa gerçek ve saftır. Yanmıyorsa sahtedir diyebiliriz.
Balın gerçek olduğu nasıl anlaşılır baktığımız zaman bal kavanozunu uzun bir süre soğukta bırakın. Eğer bal donmaya başlıyorsa gerçektir. Donmuyorsa yine sahtedir. Bunun dışında uygulaması en kolay yöntemlerden biri de kağıt havlu testidir. Bir çay kaşığı balı alarak kağıt havlu üzerine akıtın. Eğer bal, kağıt havlu üzerinde aynı şekilde kalıyorsa gerçektir diyebiliriz. Eğer kağıt havlu, balı emerse sahte baldır.

Gerçek Balın Tadı Nasıl Olur?

Gerçek bal tadını anlamak için bir çay kaşığı balı yiyin. Eğer bal, genzinizi yakıyorsa ve tadı damakta 15 ila 20 saniye kalıyorsa bal gerçektir diyebiliriz. Yine de daha iyi bir sonuç alabilmek için 2 ila 4 farklı test uygulamanızı öneririz. Günümüzde, gıda sektöründe fruktozlu, glikoz şuruplu, mısır şurubu veya yapay tatlandırıcılarla satılan balların sayısı oldukça fazladır. Gerçek bal ile sahte, hileli balın en güvenilir tespiti ise laboratuvarlarda uzmanlarca yapılacak ayrıntılı analizlerle mümkündür. 
Balın gerçek olduğu nasıl anlaşılır özellikle tadından baktığımızda tadının acı ve keskin olduğunu görebiliriz. Bunun için hakiki bal, genzi yakar. Bunun dışında hakiki balın rengi koyudur. Kokusu hafiftir. Doğal ballarda renk yoğunlukları sahte ballara göre daha fazladır. Gerçek balın ise rengi koyu olduğu gibi kokusu yoğun olmaz.

Gerçek Bal Ekşir mi?

Gerçek balın ekşimesi durumu, bal içerisindeki doğal içeriklerin fermente olması sonucu gerçekleşir. Bal içerisinde bulunan mayalar, bal içeriğindeki şeker bileşenlerini kullanır. Bunun sonucunda çoğalır ve balda ekşimeye yol açar. Fermantasyon halinde olan balda aroma ve lezzetinde bozulmalar meydana gelir. Balın erkenden hasat edilmesi, içine su karışımı, uygun koşullar altında saklanmaması gibi nedenlerde bal ekşimesinin başlıca nedenleridir. 
Ballar, nem değeri olarak %20 altında olduğunda uygun koşullarda saklanması halinde fermantasyona uğramaz. Nem değeri olarak %20’den fazla olan ballarda ise ekşime riski yüksektir. Bunun için nem değerleri ile diğer birçok unsur analiz edilir. Sonucunda uygun koşullarda saklanan ballar tercih edilebilir. Kısaca bal satın alırken üç temel soruyu göz önünde bulundurmalısınız. Bunlar, Bal petek mi? Süzme mi? Açık mı? Ambalajlı mı? Marka bilindik mi ve Güvenilir mi? Gibi soruları göz önüne alarak balınızın gerçekliğini tespit edebilirsiniz.

Gerçek Bal Ekşir mi? Yazımız ilginizi çektiyse, Meyve ve Sebze Kurutma Yöntemleri yazımıza da göz atabilirsiniz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap