Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna Hamlesi

Avrupa Birliği, Ukrayna ve Moldova'nın da aday ülke statüsü almasıyla gündeme düştü. İşte Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi hakkında son durum...

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna Hamlesi

Son dakika haberi olarak Avrupa Birliği Komisyonu’nun Ukrayna’ya ‘’aday ülke’’ statüsünün verilmesiyle gündeme düştü. Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi ile birlikte, AB, Ukrayna gibi Moldova’ya da aday ülke olmasını, Gürcistan’ın adaylık statüsünün de sonrasında tekrardan değerlendirilmesini istedi. Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi ise gündemin merak edilen konuları arasında yerini aldı.

AB’den Ukrayna Hamlesi Ne Zaman Geldi?

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi haberi AB yani Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı olan Ursula von der Leyen tarafından verildi. AB Ukrayna üyelik başvurusu konusundaki görüşleri, geçtiğimiz haftalarda açıklayacağını söylemişti. Von der Leyen, Kiev bölgesindeki Ukrayna Devlet Başka Volodimir Zelenskliy ile görüşmesinden sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşmuştu.

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi ise konusunda Von der Leyen, Zelensky ve Ukrayna Başbakanı olan Denis Şmıgal’la yaptığı görüşmelerde, değerlendirmelerini gelecek hasta sonuna kadar sonuçlandıracağını söylemişti. Ardından Von der Leyen, AB Komisyonu olarak, Ukrayna başvurusuyla ilgili üye ülkelere tavsiyelerini ileteceklerini hatırlattı. Ardından ‘’AB’ye giden yol belli. Ukrayna’nın bu süreç içerisinde göstermiş olduğu kararlılığı ve çabayı da takdir ediyoruz’’ dedi.

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi

AB’de Gündem Ukrayna

Rusya saldırısına uğrayan Ukrayna, dünyanın gündemine oturdu. Ukrayna haberleri gündeminde ise AB ülkeleri öne çıkıyor. Öncesinde, AB ülkelerinin savunma ve dışişleri bakanları da Ukrayna’ya destek vermişti. Aynı zamanda AB, Rusya’ya karşı atacağı adımları da görüşmek adına ayrı ayrı bir araya geldi. Toplantılarının gündeminde ise Rusya’nın saldırısına uğrayan Ukrayna’ya gönderilecek asgari destekte bulunuyor. AB bakanlarının toplantısına ek olarak Ukrayna Savunma Bakanı Oleksii Reznikov’da katılmaktaydı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi olan Josep Borrell, toplantı öncesinde gazetelere açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada, sahada durumun çok kötü olduğunu belirtti. Ardından AB’nin de Ukrayna desteğinin sürmesi gerektiğini vurguladı. AB ve Ukrayna ne oldu baktığımızda Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi ilk adımlarının atılmaya başlandığı görülüyor.

AB, Ukrayna Hakkında Hangi Karara Vardı?

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi için yapılan toplantıda AB’nin Ukrayna askerini eğitmek üzere kurulması kararı alındı. AB ise eğitim misyonunu ele alacak. Toplantı, gayriresmi nitelikte olduğundan dolayı bugün bu konuda bir kararın çıkması beklenmemektedir. Fakat AB yönetimi, üye ülkelerinden daha sonra resmi adımları atmak adına siyasi bir karar bekliyor. Bunun dışında savunma bakanları da bugün Prag’da AB ülkelerinin dışişleri bakanları da toplanma kararı aldı. Gayriresmi toplantıdaki ana gündemlerden biri de Rus vatandaşlara yönelikti. Bu toplantıda vize yasağı teklifinin de oluşturması beklenmektedir.

Özellikle Rusya’ya da komşu olan Baltık ülkeleri ve bazı Doğu Avrupa ülkeleri, Rus vatandaşlarına yönelik vize yasağının getirilmesini talep ediyor. Fakat bu duruma bazı ülkeler karşı çıktı. Bu ülkeler, Fransa, Yunanistan ve Almanya gibi ülkelerdir. Bu ülkeler topluca tüm Rus vatandaşları cezalandırmanın yanlış olacağını savunuyor.

Böylece yasağa da karşı çıkabilmektedir. Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi ardından Rus vatandaşlara da hamle geldi. Önümüzdeki günlerde devam eden toplantıda AB ile Rusya arasında geçmiş dönemde imzalanan vize kolaylığı anlaşmasının da askıya alınmasına yönelik resmi olmayan siyasi kararın çıkması beklenmektedir.

Rus Vatandaşlarına Vize Yasağı Gelecek mi?

AB tarafından yapılan toplantılar sonucunda ve verilen kararla, Rus vatandaşları için nasıl bir şey uygulanacağına da karar verildi. Rus vatandaşlarının AB ülkelerinden vize almasının zorlaşacağı, vize başvurularında daha fazla evrakın istenmesi de gündeme geldi. Yani Rus vatandaşlarının vize işlemleri daha uzun sürecek. Vize başvuru ücretleri de Rus vatandaşlarına karşı artacak. Ukrayna Türkiye ve Rusya konusunda henüz bir açıklama yok.

Ukrayna AB’ye Katılırsa Ne Olur?

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi sonucunda Ukrayna’nın AB’ye katılma durumunda Rusya’nın nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor. AB liderlerinin Ukrayna’ya resmi olarak AB yani Avrupa Birliği adaylık statüsü verilmesi yönünde karar alması bekleniyor. Ukrayna savaş durumu sonucunda Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ise, Rusya’nın bu karara tepki olarak asker saldırılarının arttırılacağı konusunda uyardı.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa ülkeleri arasında siyasi ve ekonomik birliği sağlamak adına kurulan AB’nin 27 adet üyesi mevcut. Bu üyelerin vatandaşları da diğer ülkelerde çalışma ve yaşama hakkına sahiplerdir. Hizmet, gıda ve para akışının neden olduğu bu birlik, Avrupa’da fakir bölgelerin ekonomilerini güçlendirmek adına destek olmaktadır.

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi

Ukrayna Neden AB’ye Üye Olmak İstiyor?

Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya güçlerinin 2022 Şubat tarihinde topraklarına girmesinden dört gün sonra AB üyeliğine başvuru sürecini başlatmıştı. Ukrayna da son durum için Ukrayna, her ne kadar birliğe katılması istese de giriş süreci seneleri alabilir. AB’ye katılmanın, Ukrayna açısından birçok ekonomik kazancı var. Bu konuyla alakalı Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Avrupa Politika Çalışma Merkezi üzerinden Dr. Zach Paikin de Ukrayna’nın ana amacının ekonomi olduğunu belirtmektedir. Paikin’e göre, AB’ye üye olmak, Ukrayna’yı bağımsız ve egemen bir Avrupa devleti haline getirecektir.

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna hamlesi

Ülkeler AB’ye Nasıl Katılır? Üyelik Kaç Sene Sürer?

Bir ülke, Avrupa Komisyonuna üye olmak istediğinde ülkenin aday olmaya uygunluğu değerlendirilir. Ülkede istikrar, demokratik bir hükümet, insan haklarına saygısı ve serbest piyasa ekonomisi değerlendirilir. Bu konu hakkında Ukrayna’da neler oluyor veya AB ülkelerine girebilecek mi sorusu da merak edilmektedir. Ukrayna, resmen AB’ye aday olması için birlikteki 27 ülkenin de onayını almalıdır. Eğer tüm bu ülkeler onay verirse, Ukrayna AB’nin tüm düzenleme ve kanunlarını kabul etmek zorunda. Bu değişiklik ise birkaç sene sürebiliyor.

Son olarak ülke de diğer tüm üyelerin onaylanması gereken bir katılma anlaşmasını imzalanır. Diğer ülkelere baktığımızda Romanya, Bulgaristan ve Hırvatistan gibi son katılan ülkelerin de üye olma süreci 10 ila 12 sene sürmüştü. Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan ise senelerdir aday fakat başvuruları da henüz sonuçlanmadı.

Avrupa Birliği Komisyonundan Ukrayna Hamlesi yazımız ilginizi çektiyse, Faruk Fatih Özer Yakalandı mı? Yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap