ASELSAN’dan Böcek Boyutunda İHA Hamlesi!

Aselsan tarafından geliştirilen böcek dronelar, ülkemizde iha teknolojisinin ne kadar ilerlediğini göstermekte. Benzer çalışma yapan diğer teknoloji kurumlar henüz bu kadar küçüğünü imal edebilmiş değil.

ASELSAN’dan Böcek Boyutunda İHA Hamlesi!

ABD, geçtiğimiz yıl böcek boyutunda bir insansız hava aracı geliştirdiğini açıkladı. Şimdi ise ülkemiz, bu alanda çalışmalar başlattı. ASELSAN, böcek boyutundaki İHA’lar için çalışma başlattığını duyurdu!

Savunma sanayi, havacılık sektörü vb. yapılar 21. Yüzyılda beklenmedik şekilde gelişti. Doğal olarak bunun önünü açan unsur ise bilgisayar yazılımı ve donanımındaki gelişmeler oldu. Ancak özellikle İHA’lar için büyük yatırımlar yapılmaktadır. Örneğin geçen yıl ABD, böcek boyutundaki İHA’lar üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Şimdi ise ASELSAN, bu konuda bir adım attığını duyurdu.

askeri drone aselsan

ASELAN, Böcek İHA’lar Hakkında Çalışma Başlattı

Teknoloji, her zamankinden daha gelişmiş durumda 21. Yüzyılda yerini almıştır. Teknoloji konularındaki büyük ilerleme, insansız deniz, hava, kara ve uzay araçlarına da yansımış durumdadır. Fakat dünyada son dönemde şüphesiz en popülerleri İHA, SİHA, TİHA araçları oldu. Bunun en büyük sebebiyse operasyonlarda ve savaşlarda göstermiş olduğu büyük başarıdır. İHA tarafına bakıldığında ise ülkemizi ilk 3’e adını yazdırırken görüyoruz. Bunun arkasındaki neden ise yatırım. Fakat ayrılan bütçenin tamamı büyük ve hızlı İHA’lara yapılmıyor. Ayrıca mini İHA’lara da yatırım yapılmakta.

askeri drone aselsan

Fark edilmesi güç olan bu araçlar, daha da küçültülerek görünmez olma gibi hedefler barındırıyor. Buna da genel olarak böcek İHA adı verilmektedir. Birçok bilimkurgu ve aksiyon filmlerinde yer alan bu araç artık gerçek oluyor.

Dışarıdan bakıldığında sinek ya da arı boyutunda olan bu araçlar, yakından bakılmadığında robot İHA olduğu anlaşılmayacak. Bu nedenle gözlem, tespit gibi birçok askeri amaçlar için kullanılabilecektir. Tabii filmlerde olduğu gibi suikast vb. görevlerde de ortaya çıkabilir.

askeri drone aselsan

Şuan için Türkiye’nin dışında ABD ve ÇİN bu tür sistemlerde kayda değer adımlar attı. Fakat henüz istenen boyutlarda ve işlevlerde bir cihaz geliştirilebilmiş değil. Bunu başarmak oldukça güç gözüküyor. Ancak şu anda yer alan cihazları küçülterek hedefe yaklaşılabilmesi mümkün gözükmekte. Hatta boyut olarak gerçekçi olmasa da tasarım olarak böcek İHA’ların gerçek olabileceği söyleniyor.

Böcek İHA’lar hakkında vicivedi.com’da paylaştığımız bu içerik hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki panel yardımıyla bizlere ulaştırabilirsiniz!

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap