Aralıksız Oturmanın Size Yaşatabileceği Sağlık Sorunları

Fazla oturmanın insan üzerindeki farklı ve tehlikeli etkileri

Aralıksız Oturmanın Size Yaşatabileceği Sağlık Sorunları

Sizde evde saatlerce oturanlardan mısınız? Bu durumun yol açabileceği zararların farkında mısınız. Saatlerce oturmanın kaygı bozukluklarından kanser riskine kadar uzanan zararlarının listesi..


Çalıştığımız yorucu iş günlerinin ardından tatil günlerimizi evde gün boyu oturarak ya da uzanarak geçiririz. Özellikle pandemi sürecindeki sokağa çıkma yasaklarından sonra çoğumuz günlerimizi oturarak veya yatarak dinlemeye alıştık. Peki masum gibi gözüken bu durumun büyük zararlarından haberiniz var mı?

Hareketsiz bir yaşamın sizde oluşturabileceği ciddi sağlık sorunlarından haberiniz var mı? Bu yazıyı spor yaparken, ya da yürüyüş yaparken okumak için çok fazla sebep bulacaksınız.
Hareketsiz bir yaşam tarzının bizde oluşturabileceği psikolojik ve fiziksel sorunlara hadi birlikte göz atalım.

Oturmak


1- Hareketsizlik Varisli Damarlara Sebep Olur
Yürüyüş yaparken üst bacakta bulunan kaslar gevşeyerek ve kasılarak alt bacakta bulunan ana damarlara baskı uygular. Attığımız her adım kalpten damarlara giden kan akışına yardımcı olur. Ancak uzun süreli hareketsizlik bu kan dolaşımını zayıf hale getirir. Bu durumun sonucunda ise kılcal damarlar birleşerek cildinizde varis oluşturur. Zararsız olan bu durum fiziki olarak sizi rahatsız edebilir. Oluşacak büyük sıkıntılardan bir diğeri ise kanın pıhtılaşması sayılabilir.

Oturan insan


2- Depresyona ve Kaygı Bozukluklarına Yol Açar


Normalden fazla oturmak fiziksel zararlarının yanı sıra mental olarak psikolojik rahatsızlıklara yakalanma riskinizi arttırır. Yapılan bilimsel araştırmalarda, çok oturan insanların normale oranla bu tür rahatsızlıkların sık görüldüğü kanıtlanmıştır. Oturmak yerine yapacağınız egzersizler sizi bu durumdan kurtarır.

kanser hücresi


3- Kansere Yakalanma Riskiniz Artar

Devam eden kanser araştırmalarına göre, uzun süre boyunca hareketsiz kalmak ve oturmak kansere yakalanma riskinizi arttırmaktadır. Yakalanabileceğiniz kanser türleri arasında ise kolon, rahim ve akciğer kanserleri yer almaktadır.

oturan kedi


4- Hormonal Cilt Sorunlarına ve Selülitlere Sahip Olmanıza Neden Olur
Çok fazla hareketsiz kalmanın neticesinde hızlı kilo aldığınızı fark etmişsinizdir. Bu kilo alımına bağlı olarak yağlı cildin sebep olduğu hormonal aknelere (sivilcelere) sahip olur ve halihazırdaki cilt problemlerinizi daha kötü bir duruma getirebilirsiniz.


Vaktinin çoğunu işte veya evde bilgisayar önünde oturarak geçiren veya hareketsiz yaşam tarzını benimseyen insanların vücutlarında bu durum yan etkileri ortaya çıkacaktır. En bariz cilt hastalıkları olarak selülit başı çeker.


Hareketsiz bir yaşam tarzının bize zararlarını inceledik. Sağlıkla alakalı bu tarz bilimsel araştırmaları sayfamızda güncel olarak takip edebilirsiniz. Sağlıklı kalın..

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap