Altın ve Dolar Fiyatları Ne Olacak? İlerleyen Günlerde Bizi Neler Bekliyor?

Altın ve dolar piyasası ile alakalı gelişmeleri ele alıyoruz.

Altın ve Dolar Fiyatları Ne Olacak? İlerleyen Günlerde Bizi Neler Bekliyor?

Altın İlerleyen Günlerde Nasıl Olacak?

Dünya genelinde bulunan ekonomik savaştan en çok kıymetli metaller etkileniyor. Gram altın fiyatları bugün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 984 lira seviyesinde hareket etti. Bugün en yüksek 998 lirayı görürken en düşük olarak da 984 lira olarak görüntülendi. Altındaki ufak dalgalanmalara takılmamak gerekmektedir.  Araştırmacı kişilerin paylaştığı bilgilere dayalı olarak altının gramının ilerleyen süreçte 1200 TL’yi bulabileceği belirtildi. Altında kısa vadede minimum direnç seviyesinin 1060 TL olduğunu belirten araştırmacı İslam Memiş, 1060 TL kırılırsa 1090 TL’nin kaçınılmaz olduğunu ve Ekim ve Kasım aylarında da yükselişin devam edeceğini belirtti.

Bu açıklamaya bakıldığında Ekim sonu ve Kasım aylarında altının hızlı bir şekilde yükselmeye devam edileceği anlaşıldı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlara ve bu paylaşımların altında bulunan altın yorumlarına bakıldığında uzmanlar altının hızla yükseleceğini ve 2023 yılında 1500 TL ‘nin de üzerine çıkacağına dair tahminler de bulunmaktadır. 2023 yılında 2000 TL’ye kadar bile çıkabileceğini belirtenler bulunmaktadır. Altın piyasasında bulunan bu değişiklik ABD’nin enflasyon oranını açıklaması ile de birbirine bağlıdır. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında kullanmaya uygun değildir.

Altın 

Dolar Piyasasında Bulunan Yükseliş Devam Edecek Mi?

Dolar kuru 2022 Mayıs ayının başından beri istikrarlı bir şekilde yükselmeye devam edilmektedir. Çarşamba günü 18.50 TL’ye kadar yükselen dolar seviyesi aynı şekilde işlem görmeye devam etmektedir. Yaklaşık olarak 2.5 liralık bir artış kısa zamanda söz konusu oldu. Türkiye ekonomisi incelendiği zaman yapılan araştırmalara bağlı olarak doların yükselmeye devam edeceği belirtildi. Hatta bazı söylemlere göre 2023 Ocak ayı itibari ile 20 lirayı geçeceği bile konu haline getirilmeye başlandı. Vatandaşların dolar düştüğünde Türk liralarını dolara çevirmeleri, fabrikaların ithal ürünler üzerinde dolar kuru ile alınan malzemeleri alamaması ve dolar dengesinin bozulması kurdaki hareketliliğe yol açtı. Dolar fiyatları, geçtiğimiz haftayı totalde 18,56 TL seviyesinden tamamlamıştı.  Yeni haftanın ilk işlem gününe de 18,58 TL seviyesinde işlem görmeye başladı.

Dolar

Dolar kuru haftanın ilk işlem gününe hafif yükselişle başlamasının ardından, gün içerisinde en yüksek olarak 18,6180 TL seviyesini, en düşük olarak da 18,5270 TL seviyesini gördü. Akşam kur kapanış saati olarak da 18,57 seviyesi ile kapanışını yaptı.  Bununla beraber yeni hafta başlangıcı ile birlikte TL kısmında bütün herkes Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na gözlerini çevirdi. Banka Ekim toplantısını perşembe günü gerçekleştireceğini belirtti ve toplantı sonrasında güncel yeni faiz oranı kararını açıklayacak. Piyasalarda bankanın faiz indirimlerine devam edebileceğine yönelik düşünceler ortaya atıldı. Bu durumda bankanın kararı ve karar metni yakından incelenecektir. Dolar- Türk Lirası ilişkisini teknik bakımdan inceleyecek olursak 18.60– 18.72 – 18.80 seviyeleri dolar kurunun direnç noktaları olacak ve 18.42 – 18.35 – 18.17 seviyeleri ise dolar kuru destek noktaları olarak takip edilebilir. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında kullanmaya uygun değildir.

"Maden Kazasında Yaralananların Son Durumu" içeriğimize de göz atabilirsiniz.


 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap