Akvaryum Nasıl Kurulur?

Akvaryum kurmanın bütün detaylarını anlattığımız bu yazı sayesinde heveslendiğiniz hobinizi kısa sürede bir görsel şölen haline çevirebileceksiniz. Modası hiç bir zaman geçmeyen akvaryum hobisinin tüm incelikleri karşınızda..

Akvaryum Nasıl Kurulur?

Akvaryum Nasıl Kurulur?

Ses çıkarma, ortalığı dağıtma, tüy dökme gibi herhangi bir zorluğu olmayan, tek sıkıntısının akvaryumunu temizlemek olduğu, her ailenin bir dönem evde beslemek istediği hayvan, evet bildiniz tabii ki de minnak balıklardan bahsediyoruz.

Balık beslemede dikkat edilmesi gereken ve en fazla zorlanılan konu yeminin fazla verilmemesidir. Tabi bir de bunun yanında balık evinin ve akvaryumun nasıl kurulduğudur. Pet shopların vitrinlerini süsleyen envai çeşit akvaryumlar keşke eve de o şekilde gelse değil mi? O zaman bu yazımız balık beslemeye başlayan akvaryum kurucularına gelsin, tabi bir de kolay gelsin.

akvaryum kurma yöntemi

Her yeri, kullanılan dekor eşyaları güzelleştirdiği gibi akvaryum tankını da güzelleştirecek olan içine konulacak olan malzemelerdir. Alınan balıkları yuvasına koymak için en az 1 hafta gibi bir sürece ihtiyaç vardır. Bakın en az 1 hafta diyoruz aslında daha fazla süreç gerekli. Çünkü bu süre zarfında suyun yeterli oranda temizlenmesi, sıcaklığının yeteri kadar kontrol edilmiş olması, filtrenin ayarlanmış olması gereklidir. Malum aldığınız balığın ilk günden ölmesini istemeyiz.

Ekipmanlar Nelerdir?

akvaryum kurma taktiği

Dekor Eşyaları

Sonrasında gelelim dekor amaçlı kullanılacak olan çakıl taşı, kaya parçaları, plastik gibi malzemelerin temizliğine. Aman su temiz olsun aman dikkat edin dedik te bir yandan da kullandığınız dekorları da temizleyerek yerleştirmeyi gözden çıkarmayın diye uyarmadık sizi. Hepsini leğende 1 gün beklettikten sonra kurulamak için işe koyulduğunuzda suyun ne kadar kirlendiğini gördüğünüz zaman zaten ‘’Ayy iyi ki yıkamışım bunları!’’ diyeceksiniz. Ee bu malzemeler de temizlendiğine göre göz zevkinize göre tankın içine döşemeye başlayabilirsiniz.

Filtre Sistemi

Yerleştirmenin ardından akvaryumunuza suyunuzu doldurun ve 1 gün boyunca yeteri kadar suyu temizleyecek olan filtre sistemini gerekli yere yerleştirmelisiniz.

akvaryum kurma taktiği

Akvaryum Tuzu

Bazısının ilk defa bazısının da bu tür uğraşlara merakından dolayı doğuştan bildiği akvaryum tuzunu açıklayacak olursak, çok aşırı kaçmadan suya eklenen bu tuzun balıklar üzerindeki stresi azalttığı söylenmektedir. Bu kısmı uygulayıp uygulamaması size kalmıştır.

Canlı Yeşillikler

Diğer cansız dekor malzemelerin aksine canlı yeşilliklerin temizliğine ve bakımına daha çok özen gösterilmelidir. Su doldurulduktan ve filtre sistemi ayarlandıktan, termometre ayarı da yapıldıktan sonra, 1 gün boyunca leğende suda bekleyen yeşillikler akvaryumun zeminindeki çakılların, kayaların arasına ekilmeye başlanabilir.

akvaryum kurma taktiği

Termometre

Termometre aldığınız balığın hangi sıcaklıkta yaşayabildiğine göre alınan yere sorularak, bilinçli bir şekilde ayarlanmalıdır. Tropikal balıklar sıcak suları sevseler de isteğe göre bazı soğuk su balıklarını da ilgili yerlerden bulabilirsiniz diyerekten akvaryum için gerekli teşkilatı topladığınızı belirtelim.

Tüm bu işlemlerden sonra sıra geldi en güzel kısma.. Renk renk seçtiğiniz balıklarınızı ya da balığınızı kendi ellerinizle hazırladığınız yuvasına yavaşça bırakın. Her şey zamanla yerine oturdukça daha da güzelleşecektir.

akvaryum kurma taktiği

Yazıyı bitirmeden uyarımızı tekrar yapalım o zaman, fazla yem fazla balık ölüsü..

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap