Ajanda Nasıl Tutulur?

Ajandalar hem günlük yaşamda hem de iş hayatında planlamaları daha etkin şekilde yapılabilmesini sağlayan araçlardır. Ajanda nasıl tutulur konusunda merak ettiğiniz tüm detaylar...

Ajanda Nasıl Tutulur?

Ajandalar hem günlük yaşamda hem de iş hayatında planlamaları daha etkin şekilde yapılabilmesini sağlayan araçlardır. Günlük planları yapabilmek adına günümüzde tabletin, bilgisayarların veya akıllı telefonlarında yoğun şekilde kullanılmasına rağmen, hiçbiri bir ajandanın yerini tam manasıyla tutamamaktadır. Ajandalar, özellikle işte ve okulda notların daha kalıcı şekilde kaydedilebilmesi için günlük planlayıcı olarak kullanılmaktadır. Bu noktada ajanda nasıl tutulur sorusu da sıklıkla merak ediliyor.

Ajandalar organizer ajanda ve hatırlatıcı olarak kullanılabilir aynı zamanda not defteri olarak da yararlanılabilir. Fakat bir ajandadan tam olarak verim alabilmek adına daha etkili bir ajanda kullanımı konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Sizlerde ajanda kullanımı konusunda bazı önemli ipuçlarını takip ederek birbirinden güzel ajanda modelleriyle zaman planlaması yapabilir, başarıya daha etkili şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. İşte ajanda nasıl tutulur ve ajanda tutarken göz önüne almanız gereken bazı ipuçları…

Ajanda Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Genellikle ajanda kullanılmaya başlandığında ilk günlerde veya ilk aylarda düzenli bir şekilde planlama yapılabilecektir. Fakat zaman geçtikçe ajandaya not alırken ilk dönemlerdeki düzen sağlanmayabilir. Bu nedenle en başında sayfaları nasıl kullanmanız gerektiğine dair karar vermeli ve düzen oluşturmalısınız. Bunu ise mutlaka son sayfalara kadar devam ettirebilmek oldukça önemlidir. Bunun için alınacak tüm notlarında belirli bir nizama göre planlamak ve hatta mümkünse farklı renkler kullanmanız gerekebilir. Böylece ajandanızı derli toplu bir forma sokarak ajanda düzenleme işlemi daha kusursuz bir biçimde yapılacaktır.

Eğer serbest çalışansanız, müşterilerinizden gelen işleri bir plan dahilinde, özenli şekilde organize etmeniz gerekiyorsa işlerin adını ve müşterilerin isimlerini daha koyu bir kalem ile yazabilir, teslim süreleri gibi bilgileri de dikkat çekebilmesi adına kırmızı kalem veya fosforlu kalemle yazabilirsiniz. Böylece ajandanıza her göz geçirdiğinizde unutmamanız gereken önemli noktaları kolayca fark etmeye başlayabilirsiniz. Kırmızı kalemleri daha acil ve önemli olan işlerde, turuncu kalemleri aciliyeti ve önem durumu daha düşük işler için, yeşil kalemleri ise teslim zamanı veya daha esnek olan işler için tercih etmek te etkili bir yöntem olacaktır.

Ajandanızda Renk Kodlaması ve Dönemsel Planlamalar Yapın

Ajandaların asıl işlevini yerine getirebilmesi için renkler oldukça önemlidir. Bu nedenle birkaç farklı renkte, birkaç farklı kalem edinebilir ve bunları ajandanızla beraber taşımanızın yararı oldukça büyük olacaktır. Sadece hafta içi çalışıyorsanız haftanın her günü için farklı bir renk belirleyebilirsiniz. Aynı zamanda tüm bu notları da o renk kalemle alabilirsiniz. Böylece haftanın belirli günlerinde yapmış olduğunuz standart işleri fark etmeniz daha kolay hale gelecektir.

Yeni bir akademik ajanda veya süresiz ajanda satın aldığınızda mutlaka birkaç farklı renkte kalem de edinmeniz gerekir. Bunun dışında ajanda kullanırken en büyük beklentilerden biri de sizler için haftalık planlayıcı olan ajandanın zamanını doğru kullanmaya yardımcı olmasıdır. Günbegün yazacağınız notların yanı sıra haftalık veya aylık programlar düzenleyebilirsiniz. Böylelikle yoğun olduğunuz haftayı, ayı önceden görerek yeni alacağınız işleri ve çalışmaları sonraki döneme erteleyerek zamanınızı daha kaliteli şekilde kullanabilirsiniz. 

Ajandaları Her Zaman Yanınızda Taşıyın ve Notları Anlık Alın

Ajanda kullanmaya ne kadar hevesli olsanız da yoğunluktan dolayı notları ajandaya geçirmeyi unutabilirsiniz. Fakat sizler için aylık planlayıcı veya senelik planlayıcı olacak olan ajandanızdan verim almak istiyorsanız, mutlaka notlarınızı zamanında almanız gerekir. Bu nedenle ajandalarınızı yanınızdan ayırmamaya dikkat etmeniz gerekir. Bu nedenle kişisel ajanda seçerken yanınızda pratik bir şekilde taşıyacağınız ajanları taşımanız önerilir. Hatta telefon görüşmelerinde görüşme için saat ve gün planlıyorsanız da mutlaka ajandanızı önünüzde açık tutmanız gerekir.

Ajanda tasarımı konusunda beğenilere hitap eden modelleri seçmeye özen göstermeniz gerekir. Böylece ajandanızı yanınızda taşıma konusunda daha hevesli ve istekli olabilir, istediğiniz her ortamda ajandanızı çekinmeden çıkartabilirsiniz. 

Tamamladığınız İşlerin Üzerini Çizin

Ajandalarınızın akıbetiyle alakalı yazılmış birçok farklı not biriktiğinde ajandayı kontrol etmek zorlaşır ve bu nedenle işlevini yitirmemek adına önlem alınmalıdır. Bu nedenle ajandalara yapılacak işler ve katılacak toplantılar şeklinde ayrı bölümler yapılmalıdır. Bunlar tamamlandığı zaman mutlaka üzeri çizilmelidir. Eğer çalışmalar devam ediyorsa veya toplantı ile alakalı kesinleştirmeyen durumlarda varsa bunu yeni bir güne farklı bir not olarak tekrar girmeniz gerekebilir. Bu sayede notlarınız da güncelliğini kaybetmemiş olacaktır. 

Üstelik tamamlanan işler ve toplantıların üzerini çizebilmek, çalışma motivasyonu açısından sizlere olumlu bir katkı sağlar. Okul hayatı için planlayıcı ajanları kullanıyorsanız, teslim edilmiş ödevler ve verilen sınavlarınız varsa üzerini çizmek, olumlu dönüşler yaratacaktır. Haftalık, aylık veya günlük ajanda kullanırken kurşun kalem kullanmak, notları silmek çok yaygın bir yöntem değildir. Bu nedenle en iyi metot budur diyebiliriz.

Ajanda Kullanılırken Nasıl Motive Olunur?

Ajanda kullanarak kendinizi motive etmek istiyorsanız ajanda kullanımınızı oyunlaştırabilirsiniz. Her gün sabah kalktığınızda başarmanız gereken hedefleri düşünebilirsiniz. Gün içerisinde bunları başarırsanız gün sonunda kendinize ödül verin. Alışkanlığınız oturana kadar günlük hedeflerinizi minimumda tutmalısınız. Yani sadece yapmanız gerekenleri günlük yapılacaklar listesi içerisine ekleyebilirsiniz. Bir süre sonra hem ajanda kullanım alışkanlığı kazanacak hem de motivasyonunuz artış gösterecektir. 

Ajanda Nasıl Tutulur? Yazımız ilginizi çektiyse, Şeker Tüketimini Bırakırsanız Nelerle Karşılaşırsınız? Yazımıza da göz atabilirsiniz.
 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap