Adrenalin Bağımlıları İçin Yapılacak Aktiviteler

Normal sporlar sizi tatmin etmiyor mu? Rahat alanınızdan çıkarak farklı bir deneyim mi istiyorsunuz? İşte adrenalin bağımlıları için yapılacak aktiviteler bu yazıda...

Adrenalin Bağımlıları İçin Yapılacak Aktiviteler

Yoğun çalışma temposu içerisinde vakit buldukça sporla ve hobilerle hayatımızı renklendirmeye çalışıyoruz. Bazı durumlarda birçok kişi, hobi ve sporu bir araya getirerek aktivitelerini daha ciddi bir boyuta taşıyabiliyor. Hatta öyle kişiler var ki kendini adrenalin bağımlısı olarak tanımlıyor ve sınırlarını zorlama noktasında deneyimler yaşamaktadır. Hem adrenalin tutkunları hem de kendi sınırlarını zorlamak isteyenler için ilham verecek adrenalin dolu aktivitelerin listesini hazırladık. İşte adrenalin bağımlıları için yapılacak aktiviteler ve daha fazlası…

1. Bungee Jumping

Adrenalin bağımlıları için yapılacak aktiviteler denilince akla ilk gelen Bungee Jumping, açık hava aktiviteleri arasında yerini alıyor. Kısa sürede yoğun bir heyecan sunuyor. Aynı zamanda en ekstrem sporlar arasında yerini alıyor. Lateks ve kauçuk ipler kullanılarak üretimi yapılan esnek halatlar, sporculara bağlanıyor. Ardından kişiler yüksek bir yerden atlıyor. Adrenalin bağımlıları için yapılacak aktiviteler arasında oldukça korkucusu olan bu aktivitede uçurum kenarı, yüksek binalar, kuleler, köprüler ve hatta vinçler bile adrenalin bağımlıları için kullanılıyor.
Bağımlılık yapan bu ekstrem spora eşlik eden gökyüzü dalışı, benzer fakat bir o kadar korkutucu bir aktivitedir. Ciddi bir yükseklikten serbest düşüşle yapılmaktadır. Genel olarak uçak gibi bölgelerden tercih edilir ve paraşütle inilir. Bu nedenle Bungee Jumping aktivitesinden daha tehlikeli ve endişe verici olabilir.

2. Dağ Bisikleti Sürüşü

Sağlıklı yaşamak isteyen ve bisiklet tutkulunu olanlar dağ bisikleti sürüşü yapabilir. Fakat bu aktivite, zahmetli bir ekstrem spor olarak değerlendiriliyor. Bisikletlerin lastik kısımları, fren aksamları, zincir yağı, gidon sıkılığı, cant mandalları gibi alanları kontrol edilmeli, koruyucu ekipman kullanılmalıdır. Aksi takdirde dağ bisikleti sürüşü oldukça ciddi hasarlara neden olan bir aktivite olabilir. Sizlerde dağ bisikleti yapmak isterseniz, Manavgat Gölü, Yalova – Armutlu, Belgrad Ormanı, Düzce gibi bölgelere uğrayabilirsiniz. Bu macera dolu deneyimi iliklerinize kadar hissedebilir, tamamen farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Fakat dağ bisikleti sürüşü konusunda emin olmanız ve öncesinden bilgilendirici videoları incelemenizi öneriyoruz.

3. Tatlısu Mağara Dalışı

Sualtı dünyası her ne kadar büyüleyici olsa da keşfetmek oldukça zor. Deniz altında ve okyanuslarda büyüleyici yaşam formunu daha yakından keşfetmek isteyenler dalış yapabilir. Yine de dalış meraklıların sınırları da pek bulunmamaktadır. Özellikle son dönemde popüler olan tatlı su mağara dalışı, yeni trendlerden biri haline geldi. 
Fazlasıyla gerilim ve heyecan dolu bir aktivite arıyorsanız, tatlı su mağara dalışını deneyebilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat etmek gerekiyor. Eğer yeterince deneyiminiz yoksa ve aynı zamanda dalgıçlık eğitiminiz bulunmuyorsa, bu spordan uzak durmanız gerekiyor. Mağara dalışları genellikle bilimsel ve keşif amaçlı olarak yapılıyor. Mağara deliğinden girerek mağara içini incelemeye dayanan bu ekstrem sporla yön kaybetme riski gibi çeşitli sorunlarda mevcuttur.

4. Kar Motoru Yarışı

Ekstrem spor kategorisinde yer alan kar motoru yarışı, hız yapmak istemeyen veya adrenalinden vazgeçmeyenlerin gözde spor seçeneklerinden biridir. Zorlu olan arazilerde ulaşım amacıyla kullanılmasına dayanan kar motoru yarışı dünya genelince yüzlerce sporcunun adrenalin beklentisini de karşılıyor. Kar motoru yarışları ve yarış için özel olarak hazırlanan pistlerde gerçekleştirilmektedir. Doğa içerisinde kurulan parkurlarda saatte ortalama olarak 96 kilometre ile gidilebilmektedir. Eğlenceli ve aynı oranda heyecanlı bir aktivite olarak değerlendirilen bu aktivitelerde tüm güvenlik tedbirlerinin alınması gerekiyor. Olası bir kaza durumunda yaşanan tüm felaketlerin önlenebilmesi için alanında tecrübe sahibi olan kişilerden bilgi almak gerekmektedir.

5. Volkan Sörfü

Adrenalin denildiğinde tehlikeli ve manzara açısından da öne çıkan volkan sörfü, korkunç olsa da adrenalin tutkunlarına öneriliyor. Volkan sörfü, genellikle aktif bir volkanda yapılıyor. Binlerce derecelik sıcaklıktaki lavların istilasına uğramak bile bu sporu ekstrem kategorisine sokabilmektedir. Güçlü rüzgarlarla birlikte kül moleküllerini barındıran bu atmosfer içerisinde, volkanın tepesine yakın bir yükseklikte kaymaya hazırlanmak kesinlikle kolay bir iş değil. 
Tahtadan yapılan bir kızakla yapılan volkan sörfü, hissedilen heyecanla tüm zorluklara değen bir spordur. Fakat bu sporu yapabilmek adına pek bir lokasyon alternatifi yer almamaktadır. Genellikle yurt dışında yapılan bu spor için iyi bir araştırma ve maliyet gerekiyor.

6. Highlining (İp Üzerinde Yürüme)

Düz yolda yürümekte bile zorlanan kişilerin bile deneyimlediği Highlining, iki dağ arasına gerilen ipte yürüme sporudur. Adrenalin tutkunlarının tüm beklentilerine yanıt veren bu sporda yüksekteki yerlerin seçilmesi gerekiyor. İki dağ arasında veya iki yüksek bina arasında ve hatta gökyüzünde süzülen iki büyük helyum balonu arasında bile yapılıyor. Sporcuların videolarını izlemek bile yükseklik korkusu olan kişilerin tansiyonunu en üst seviyeye çıkartmaktadır. Hatta ip üzerinde yürüme sporu ülkemizde de yoğun bir ilgi görüyor. Özellikle Antalya Geyikbayırı bölgesinde, gözü yükseklerde olan adrenalin meraklılarının akınına uğrayabilmektedir.

7. Creeking

Kano ve kayak sporlarının birleştiği Creeking, dik yamaçlara sahip nehirlerde yapılan ve adrenalin bağımlılarının ilgisini çeken sporlar arasındadır. Özellikle yüksek manevra kabiliyetine sahip olan kanoların kullanıldığı bu spor yüksek derecede tehlike barındırmaktadır. Sporcu olan kişilerin bireysel olarak gerçekleştirdikleri Creeking, genel olarak ekip halinde düzenleniyor. Bu spor şelalelerin kıyısında, dik yamaçtan akan nehirlerde gerçekleştirilmektedir. Rafting sporunda ciddi deneyime sahip olan kişilerin uzmanlıklarını geliştirebilmek, daha heyecanlı seçeneklere de yönelebilmek adına tercih edilebilir. 


Adrenalin Bağımlıları İçin Yapılacak Aktiviteler yazımız ilginizi çektiyse, Karavan Tatili Nasıl Yapılır? Yazımıza da göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap