Adli Tatil Nedir? Ne zaman Başlar? Ne Zaman Biter

Adli tatil ile ilgili bilinmesi gerekenler. Süresi, bu süre içinde yapılabilecek ve yapılamayacak işlemler.

Adli Tatil Nedir? Ne zaman Başlar? Ne Zaman Biter

Adliye işleri olanlar adli tatilin başladığı cevabıyla karşılaşıyor. Peki Adli Tatil nedir? Ne zaman Başlar? Ne zaman biter?

Bütün mahkemelerin yılda bir kere olmak üzere tatile girmesi ve yalnızca Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda yer alan spesifik işleri görmesini anlamına gelmektedir. Kanun tarafından acil sayılmamış bir çok dava ve işlem adli tatilde görülmez.

Adalet

Kanun koyucu tarafından adli tatilin dayanağı olan kanun maddesi Hukuk Muhakemeleri Kanunu(HMK) 102. maddedir. Bu madde şu şekilde bir düzenleme getirmiştir;

Adli tatil, her yıl yirmi temmuzda başlar, otuz bir ağustosta sona erer. Yeni adli yıl bir eylülde başlar."

Bu maddeye göre Adli Tatil başlangıç zamanı 20 temmuzdur. Adli tatilin sona erme zamanı ise 31 ağustostur. 1 Eylül ise yeni adli yılın ilk iş günü olarak kabul edilebilir.

Adalet sarayı

Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 103. maddesinde ise adli tatilde görülebilecek işler düzenlenmiştir. Kanun Maddesi şu şekildedir;

"1) Adli tatilde, ancak aşağıdaki dava ve işler görülür:

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.

b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.

c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.

ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.

d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.

e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve davalar.

f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.

g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.

ğ) Çekişmesiz yargı işleri.

h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler.

(2) Tarafların anlaşması hâlinde veya dava bir tarafın yokluğunda görülmekte ise hazır olan tarafın talebi üzerine, yukarıdaki iş ve davalara bakılması, adli tatilden sonraya bırakılabilir.

 

Peki Adli tatilde Ceza Davaları devam eder mi? Adli tatilde yalnızca tutuklu ve ceza davaları ile alakalı ivedi işler devam eder. Kanun koyucu tutuklu davaların en fazla 3 ay boyunca ertelenebileceğini öngörmüştür. Bu 3 aylık süre adli tatil içerisinde son buluyorsa, mahkemeler adli tatil içerisinde de tutuklu ceza davalarını görmeye devam edebilir. Ancak size her yerde bulamayacağınız bir bilgi vermek isteriz.

Adalet

Adli tatil içerisinde mahkeme hakimleri veya ağır ceza heyeti üyeleri yıllık izinlerini kullanmayı tercih ederler. Bu sebepledir ki yerlerine geçici hakim atanır. Bir ceza dosyasında geçici hakim dosyanın kaderi açısından belirleyici bir karar vermek istemez. Bu sebeple ister karar duruşması olsun ister ara celse olsun o celse mahkeme ertelenecektir. Bu bilgi bir kanun maddesinde yazmaz. Yalnızca sitemizin de hukuki danışmanı olan Av.Şiyar ÇELİK tarafından yazılı olmayan bir usuli kural olarak tanımlanmaktadır.

Son olarak adli tatil içerisinde dava veya icra takipi başlatmaya bir engel yoktur. Yalnızca açılış işlemleri ve süreç ilerlemesi sonraki adli yılda devam eder. Yani 1 Eylül tarihinde.

Sizde sosyal içerik platformumuzda, bu tarz gündeme dair bilimsel içerikleri okumak için sitemizi takipte kalın

 

 

 

 

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap