AB 18 Yaşındaki 35 Bin Gence Ücretsiz Tren Bileti Veriyor

Dünyayı gezebilmek, farklı kültürlerle tanışmak, herkesin hayalini kurduğu şeylerden biri. AB ise 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti veriyor. İşte tren bileti almanın şartları ve merak ettiğiniz tüm detaylar...

AB 18 Yaşındaki 35 Bin Gence Ücretsiz Tren Bileti Veriyor

Dünyayı gezebilmek, farklı kültürlerle tanışmak, herkesin hayalini kurduğu şeylerden biridir. AB ise 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti veriyor ve dünyayı gezmeyi sağlıyor. Erasmus olarak bilinen program içindeki DiscoverEU adlı girişim ile dünyanın birçok yerinde 18 yaşındaki 35 bin gence ücretsiz tren bileti dağıtılacaktır. Açıklamayı yapan kurumda AB komisyonu yani Avrupa Birliği’nin yürütme organıdır. 
Türkiye’nin de aralarında olduğu ülkelerde yaşayan 2004 doğumlu gençler, 11 Ekim 2022 itibariyle Avrupa Gençlik Portalı üzerinden programa başvuru yapılabilir. DiscoverEU girişiminin dağıtacağı ücretsiz tren biletlerine hak kazanmak adına adayların biri yedek olmak üzere toplamda 6 kısa soruyu cevaplaması gerekir. Ardından rahatlıkla başvuru yapılabiliyor.

Kimler Ücretsiz Tren Bileti Alabilir?

DiscoverEU kapsamında dağıtılan ücretsiz tren bileti fırsatlarından, 1 Ocak 2004 ila 31 Aralık 2004 arasında doğmuş olan gençler yararlanacak. Avrupa Gençlik Portalı üzerinden başvuru yapan adaylara 3 arkadaşla paylaşabileceği bir kod verilecektir. Bu kod ile ücretsiz tren bileti kazananlar Avrupa’yı 4 arkadaş gezebilme şansına sahip olacak ve kodları paylaşacağınız arkadaşlarınızın da 18 yaşında olması gerektiğini belirtmekte fayda vardır. Avrupa genelinde yürütülen ücretsiz tren bileti kampanyası AB ülkelerinin yanı sıra Kuzey Makedonya, Türkiye, Norveç, Sırbistan, İzlanda ve Liechtenstein’i kapsıyor. 

AB Ücretsiz Tren Bileti Süresi Ne Kadar?

Programa hak kazanan talihli gençler, biletlerini 1 Mart 2023 ile 29 Şubat 2024 tarihleri arasında kullanabilir. Biletlerin bu tarihler arasındaki herhangi bir 30 gün içerisinde geçerli olacağını belirtmek gerekiyor. 31 Aralık tarihi 2004’ten sonrasında 18 yaşına girecek olan kişilerde başvuru yapabilir. Böylece ülkemizde de binlerce gencin gezmesine kolaylık sağlanacak. Özellikle ekonominin durumu ile gençlerin yurtdışına çıkma olanağı oldukça zor. Bu nedenle Avrupa Birliği tren bileti konusu oldukça avantajlıdır.

AB Neden Ücretsiz Tren Bileti Veriyor?

AB, 2018 senesinden beri her yıl Avrupa ülkelerinden 18 yaşındaki binlerce gence bu yolla toplada 165 bin tren bileti dağıtmaktadır. Ücretsiz tren bileti fırsatı, önümüzdeki sene Mart ayı ile devam edecektir. Finansmanı AB olarak sağlanan DiscoverEU, gençlerin Avrupa kültürünü, tarihini ve çeşitliliğini keşfetmelerini amaçlayan bir projedir. Proje kapsamında ise her sene 2 defa olmak üzere binlerce tren bileti dağıtılmaktadır. Bu program, gençlere ücretsiz tren biletinin yanında tüm AB ülkelerinde geçerli olan indirim kartı da sağlıyor. 

Verilen bu indirim kartı da toplu ulaşım başta olmak üzere yeme içme, konaklama gibi ihtiyaçların yanı sıra sportif ve kültürel faaliyetlerde de geçerlidir. Proje yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda ise bu kartın 40 binden fazla hizmet, üründen indirim sağlayacağı bilgisi de yer almaktadır.

Avrupa’da Gezebileceğiniz Yerler

Tren bileti ile Avrupa’da gezebileceğiniz yerler oldukça fazla. Mutlaka uğranması gereken turistik yerler şu şekildedir:
•    Krakow, Karpat Dağları’nın eteklerinde kurulu bir tarihi şehir olarak UNESCA Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır Şehrin ortasından akan Vistül nehrinin çevresinde yürüyüş yapabilir, yemek yiyebilirsiniz. Krakow’a gelmişken Meryem Ana Kilisesi, Wawel Kalesi, Saint Francis Bazilikası’nı mutlaka görmelisiniz.
•    Amsterdam, Avrupa’nın en renkli şehri denildiğinde akla ilk olarak Amsterdam gelmektedir. Amsterdam’da tekne turlarıyla kanallarında seyahat edebilirsiniz. Zamanı geldiğinde eğlencenin dibine vurabileceğiniz yegâne Avrupa şehirlerinden biridir.
•    Marsilya, binlerce senelik köklü bir geçmişe sahiptir ve Akdeniz şehri kozmolit yapısıyla rengarenk sokakları ile zamanın nasıl aktığını fark etmeyeceksiniz. Marsilya’nın cıvıl cıvıl sokaklarında seyahat etmeye başlamadan önce eski liman bölgesine gidebilirsiniz.
•    Kotor, Karadağ’da bulunan ve Adriyatik Denizi’nin incisi unvanını sonuna kadar hak eden bir bölgedir. Kotor’a geldiğiniz zaman ilk uğramanız gereken yer eski şehir bölgesidir. Buraya geldikten sonra Sveta Marija Kilisesi, Saat Kulesi ve Sveti Tripun Katedrali’ne ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ücretsiz Tren Bileti Kazananlara Sağlanan Kolaylıklar Nelerdir?

Avrupa Birliği, Türkiye dahil olmak üzere 35 bin gence ücretsiz tren bileti sağlıyor. Bu şekilde kültürel faaliyetler, toplu taşıma, yeme içme ve konaklama gibi alanlarda 40 binden fazla indirim katkı mevcut. Bu nedenle gençler sadece trene ücretsiz binecek hem de konaklama, yeme içme olanaklarında indirim sahibi olacaklar. Avrupa Birliği 2018 senesinden günümüze kadar bu şekilde yapmış olduğu duyurularla Avrupa’da geçerli olan toplamda 165 bin ücretsiz tren bileti dağıtmıştı.

En Çok Başvuran Ülkeler Hangileridir?

2019 da düzenlenen programa en fazla rağbet gösteren ülkeler ise Fransa, İtalya ve İspanya olmuştur. Avrupa genelinde ise biletlere toplam 350 bin genç başvuruda bulundu ve birçok genç bu olanaklardan yararlandı. Bu sene ise Türkiye’den başvuru yapmayı hedefleyen birçok genç mevcut. Bunun dışında İklim değişikliğiyle mücadelede 2021 senesini Avrupa Demiryolu Senesi olarak ilan ederek Avrupa Birliği 2050 senesine kadar birlikteki karbon nötr oranını sıfıra çekmeyi hedeflemektedir. Bu nedenle gençler yolculuklarında daha fazla tren kullanmaya teşvik ediliyor.

Avrupa Birliği, 18 yaşında olan gençlerin Avrupa’yı gezebilmesi için bedava tren biletini sağlayacak ve aynı zamanda gençler tek başına değil 4 arkadaşı ile gezme fırsatı yakalayabilecekler. Eğer ücretsiz tren biletine sahip olduysanız tek yapmanız gereken yolculuğa çıkmadan önce yapılacak işlemleri tamamlamak, yolculuk günü hazırlıklarını öğrenmek ve Avrupa’ya olan seyahatinizi en eğlenceli şekilde planlamanızdır.

AB 18 Yaşındaki 35 Bin Gence Ücretsiz Tren Bileti Veriyor yazımız ilginizi çektiyse, Doğu Ekspresi Düşünenlere Yardımcı Rehber yazımıza göz atabilirsiniz.

Yorumlar (0 Yorum)

    Bu yazıya hiç yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap.

Yorum yapabilmek için lütfen Giriş Yap